Materials for paper mache preparation

בסטודיו שלי מכינים עיסת נייר מנייר ממוחזר כמו נייר משרדי גרוס או קרטוני ביצים, סבון נוזלי אנטיבקטריאלי לשימוש ביתי כמו אג'קס או פנטסטיק, מים חמים, ודבק לבן (פלסטי). אפשר להכין עיסת נייר מכל נייר, עיתונים פחות מומלצים כי הדיו של הדפוס נמס ומלכלך את העיסה בשחור. 

נייר גרוס הופך לעיסה בהירה כמעט לבנה ועדינה, וקרטוני הביצים הופכים לעיסה אפורה וחזקה. אפשר ללוש את שני הסוגים לעיסה שלישית שדומה לאבן גרניט – גם יפה וגם חזקה. הסבון שומר על העיסה מתסיסה ומריחות רעים (במיוחד בקיץ) וחשוב ביותר – מגן על היצירות ודוחה חרקים לשנים רבות. 

כמויות מומלצות: בדרך כלל על כל 2 ספלים דחוסים של פירורים סחוטים מוסיפים 1.5 כוס דבק פלסטי לבן. לפעמים צריך להוסיף עוד קצת דבק, תלוי ביובש או בלחות של האויר בסביבת העבודה. 

הכנת עיסת נייר לבנה מנייר גרוס

 1. ממלאים קערה גדולה בנייר הגרוס ושופכים כוס מים חמים וכוס סבון אנטיבקטריאלי. אין צורך להשרות את התערובת. 
 2. מערבבים את הנייר, המים, והסבון, ומוסיפים עוד כוס מים אם צריך עד שהנייר לח אבל לא נוטף.   
 3. מוסיפים את הדבק הפלסטי כוס אחר כוס, ואחרי כל כוס מערבבים ולשים היטב עד שהדבק נספג ופתיתי הנייר נעלמים והופכים לחימר חלק ונוח לעבודה.

הכנת עיסת נייר אפורה מקרטוני ביצים

 1. קורעים את הקרטונים לפיסות ומניחים בתוך קערה גדולה.
 2. שופכים על הפיסות כוס סבון נוזלי אנטיבקטריאלי ומכסים במים חמים מאוד.
 3. משרים את התערובת ל3-4 שעות. 
 4. סוחטים היטב את המים מהקרטונים, אפשר להיעזר בשקית מבד או ציפית.
 5. את הקרעים הלחים מפוררים לפירורים בגודל פתיתי קורנפליקס קטנים.
 6. מוסיפים את הדבק הלבן כוס אחת כל פעם, ולשים ומרסקים בידיים את הפתיתים והדבק עד שהפתיתים ייעלמו ונקבל עיסה חלקה בלי אף פירור, רכה ונעימה למגע.


הכנת עיסת נייר עם אפקט שיש ״גרניט״

 1. מכינים עיסת נייר אפורה מקרטוני ביצים , ועיסת נייר לבנה מנייר גרוס בנפרד.
 2. שמים בקערה אחת את שתי העיסות ולשים בעדינות עד שמקבלים עיסה עם טקסטורה של אבן גרניט. אני אוהבת לערבב יחס של 2:1 עיסה לבנה לעיסה אפורה.
 3. אפשר לצייר ישירות על עיסת השיש כשהיא יבשה. אני בדרך כלל משאירה את הטקסטורה המיוחדת גלויה וחשופה ומציירת עליה בעפרון או בצבעי אקריליק.

בכל סוגי העיסה המטרה היא להגיע לעיסה חלקה ואחידה שאינה נדבקת לידיים, אבל רכה ונעימה לעיצוב. אם העיסה עדיין נוקשה ומתפרקת, יש להוסיף עוד דבק. אם העיסה דביקה מדי, יש להוסיף עוד פתיתים. עיסה טובה וחלקה תאפשר לנו ליצור יצירה עשויה היטב ונוחה לצביעה.

תשובות לשאלות שכולם שואלים…

מה ההבדל בין דבק פלסטי לדבק טפטים?  

דבק טפטים חלקלק יותר למגע, מצהיב אחרי כמה זמן, מחליש את המוצר הסופי, וחלק קטן של האוכלוסייה נרתע ממנו. הדבק הפלסטי מחזק מאוד את התוצר הסופי, אינו מצהיב, ואינו מרתיע איש. מי שממש רוצה לנסות את דבק הטפטים, אני ממליצה להשתמש בחצי חצי מכל סוג של דבק.

למה לא כדאי להשתמש בדבק קמח\אורז\עמילן תירס או כל קמח אכיל אחר?

עמילנים אורגניים מושכים חרקים, והשימוש בהם יאלץ אותנו להוסיף כימיקלים ורעלים דוחי חרקים. מיותר ולא חוסך כסף, ואפילו גורר בעיות תחזוקה לאורך זמן.

האם אפשר להוסיף גבס לעיסה?

אפשר, אבל יש לזכור שגבס סופח מים, מייבש את העיסה, ומתקשה במהירות (תוך 20-30 דקות). אם כבר להוסיף חומרי בניין, אז עדיף להוסיף צלוטיט, פוליפילה, או אמריקן גו'ינט קומפאונד (שפכטל אמריקאי). אז תתקבל עיסה בהירה, כבדה יותר, מעודנת, וקלה יותר לשיוף והחלקה. זמן ההתקשות איטי יותר מגבס ומאפשר עבודה נינוחה.

האם אפשר לייבש עיסת נייר בתנור הביתי?

אפשר, בחום שאינו עולה על 50 מעלות צלזיוס. תהליך הייבוש עלול להימשך שעות רבות, בהתאם לעובי עיסת הנייר.

באילו צבעים אפשר לצבוע עיסת נייר?

כל צבע שצובעים בו נייר מתאים: עפרונות, טושים,עטים, צבעי מים, אקריליק, ואפילו צבעי שמן. מומלץ למרוח לכה על בסיס מים אחרי הצביעה כדי לאטום ולהגן על היצירה.

Scroll to Top
גלילה למעלה
רוצים להזמין יצירה בהתאמה אישית או סט של יצירות? מלאו את הפרטים בטופס ואשמח לחזור אליכם לתאם את ההזמנה.
.אם תרצה לבצע הזמנה בהתאמה אישית ליצירות האמנות שלי בעבודת יד, מלא את הטופס שלהלן